OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Pytón regius

  

  

Taxonomia:

 

Trieda: Reptilia, plazy

Poriadok: Squamata, šupinatý

Podrad: Serpentes (Ophidia), hady

Nadčeľade: Alethinophidia (Henophidia), veľhad

Čeľaď: Boidae, veľhadovité

Podčeľaď: Pythonidae, pytónová

Rod: Python

Druh: Python regius, Pytón kráľovský

 

 

Rozšírenie:

 

Je to africký pytón, vyskytuje sa od východu - na trávnatých pláňach Sudáne (západne od Nílu) a v Ugande, cez centrálnu Afriku (Stredoafrická republika, Kamerun, Nigéria a južnejšie Zair) na západ (Senegal, Guinea, Sierra Leone, podrežie Slonoviny, Ghana , Togo, Benin). Obýva jako aj oblasti tropické dažďové (bez obdobia dažďov a sucha), tak oblasti, kde sa strieda obdobie dažďov a sucha - savany (majoritne). Na okrajoch výskytu, kde sa strieda obdobie dažďov a sucha je obdobie dažďov od marca až apríla do novembra.

 

Vyskutuje sa na trávnatých savanách s malou hustotou stromov a roztrúsenými vrstvami kameňov, otvorených lesoch. Nevyskytuje sa v hustých uzavretých lesoch.

 

mapa je len orientačná:

 
 

Vzhľad:

Mohutnejšie svalnaté telo s lesklými hladkými šupinkami, klinovitá hlava zreteľne oddelená od krku. Prírodné sfarbenie je čierny so svetlo hnedými fľakmi. Od nosa cez oči a na koniec hlavy ku krku sa spravidla tiahnu dva svetlohnedé pásky. Brucho je biele, lemované čiernymi pruhmi. Tieto pytóny majú zreteľný, krátky chvost a pri kloake rudimentálne končatiny v podobe dvoch "pazúrikov". Po perách hornej čeľusti majú rozmiestnené tepločivé jamky (termoreceptory, 2 páry na každej strane) slúžiace k lovu v noci (pomocou ich vidia infračervené žiarenie - tepelnú stopu koristi s výkyvmi i len 0,002 o C). Pytón kráľovský je z menšie z pytónov, dorastá sa 1 - 1,5 m.

 

Spôsob života:

Ako je už napísané vyššie, tento pytón obýva trávnaté savany a otvorené lesy, kde sa cez deň skrýva medzi vrstvami kameňov alebo je ukrytý v norách alebo pod nánosmi vegetácie.

 Pytóny kráľovský sú aktívny najmä v noci, kedy sa tiež vydávajú na lov. K tomu majú vyvinuté práve termoreceptory (dva páry na každej strane hornej čeľuste), ktoré im dovoľujú presne zacieliť na korisť i vo veľkej tme. Svoju korisť často stopuje až do jej úkrytu.

 Je to pozemný had, žijúci výhradne na zemi, ale dokážu sa aj obratne šplhať.

 

Chov:

Pytóny kráľovský sú pokojní a neútoční hady, ale sú známy odmietaním potravy a stresom, preto ho nemôžem odporučiť úplným začiatočníkom. Zriedkakedy alebo vôbec neútočia, keď sa cíti ohrozený, zvinie sa do gule a hlavu schová dovnútra, preto sa jej tiež hovorí ball python (loptový pytón). Toto správanie v teráriu časom zmizne. Nájdu sa aj jedinci, ktorí sú kúsavý, ale sú to výnimky.

 

Kupujte si len rozkrmené mláďatá (alebo dospelé jedince) priamo od chovateľov (nie na burzách), čo je lepšie a oveľa lacnejšie ako v obchode so zvieratami.

 

Pytón kráľovský nezimuje!. Len, zvlášť ak ich chceme rozmnožovať im simulujeme obdobie dažďa a sucha - od marca až apríla do októbra, novembra terárium veľa rosíme (zvyšujeme vlhkosť) a znížime mierne teplotu (26 - 28 ° C). Od novembra do marca až apríla necháme terárium suchšie pri teplotách 28 - 32 ° C (s lokálnym ohrevom až na 36 - 38 ° C - tozn. V najteplejšom mieste terária. Had musí mať vždy možnosť sa ísť ochlaďiť).

 

Obdobie dažďov a sucha v prírode:

V mieste výskytu pytónov kráľovských (väčšinou medzi 5 a 15 ° sev šírky) je zvyčajne 12 hodín svetlo a 12 hodín tma. Denné teploty kolíšu v rozmedzí 32,2 - 43 ° C počas najteplejšieho obdobia a 25 - 31 ° C počas chladných častí roka.

 

Párenie pytónov nastáva bežne od polovice septembra do polovice novembra - toto obdobie je známe ako minoritné dažďové obdobie (relatívne chladné obdobie, keď prší takmer každý deň). Obdobie sucha začína na konci novembra a počasie začína byť suché a horúce až do marca, čo je najteplejši mesiac v roku.Pytón kráľovský kladie vajcia v druhej polovici suchého obdobia - od polovice februára do začiatku apríla. Hlavné obdobie dažďov začína obvykle v polovici apríla s niekoľkými týždňami neustáleho dažďa; apríl a máj sú teplé a zaparené (vysoká humidity) mesiace. V júni a júli sa začína ochladzovať, dažďa ustávajú v polovici júla a august je typicky suchý a najchladnejší mesiac v roku. Mláďatá sa zvyčajne liahnu od polovice apríla do polovice júna.

 

Pytóny kráľovský sa dožívajú veľmi vysokého veku, obvykle až 30 rokov. Najdlhšý žijúci "ball python" bol pytón, ktorý bol v ZOO vo Philadelphii (USA) od 26. mája 1945 do 7.októbra 1992 - viac ako 47 rokov.

 

Terárium:

Terárium by malo byť suchšie (v ich domovine sa objavujú aj na suchších miestach), dobre vetrané, s úkrytom a vždy čerstou vodou vo väčšej miske. Nemala by chýbať silnejšie vetvu ako preliezačka, odpočívací police a pre estetickosť môžeme umiestniť do terária umelú kvetinu (živé had zničí). Chýbať by nemali ani kamene, ktoré poslúžia ako úkryt a pomôcka hadovi pri vyzliekaní (trením si o ne môže zachytiť vyzliekaní kožu).

 

Veľkosť: pre dospelého jedinca postačí terárium 100-150x60x60 cm (dĺžka, hĺbka, výška) alebo ak "ideálne" podmienky sú také, aby sa had mohol v najdlhšej strane terária celý natiahnuť (v literatúre sa udáva shrub 3 dĺžky hada). V jednej ubikáciách správame spravidla jedného jedinca.

 

Substrát: Na dno terária môžeme položiť noviny (hygienické), rašelinu, lignocel, drevené štiepky, jedľovú alebo cyprusový kôru, ak používate odrezky alebo hobliny dreva, dávajte pozor aby neboli z cédra - ten je pre hady toxický. Nám sa osvedčil chov na lignocelu a na bukových štěpcích.

 

Ak používame substrát, ktorý sa môže hadovi dostať pri prehĺtaní koristi do zažívacieho traktu (rôzne štiepky, lignocel apod) môžeme kŕmiť hada v inom teráriu s novinami ako podkladom (vyhrievaným na teplotu "ubytovacieho" terária) - môžem odporučiť len pre aklimatizovaný, bezstresová jedinca, naši pytóny s týmto však nikdy nemali problém.

 

Osvetlenie, teplo: Pre vykurovanie terária poslúži obyčajná alebo bodová žiarovka v obrátenom kvetináči umiestnená tak, aby sa o nej had nepopálili (popáleniny sú u hadov bežné a pomerne vážne). V prípade, že zvolíme ako zdroj tepla vykurovací kameň, je potrebné, aby obsahoval termostat, najlepšie reostat (pre nastavenie požadovanej teploty), aby sa zabránilo popáleninám hada, pre tieto hady sa ale vykurovací kameň všeobecne neodporúča. Je možné umiestniť pod terárium vykurovaciu podložku nastavenú na optimálnu teplotu.

 

Terárium vykurujeme na optimálnu teplotu 28 - 32 ° C (v miestach vyhrievania 35 - 38 ° C, čo je maximálna teplota a len v jednom mieste terária!!) S nočným poklesom až na 25 ° C. V období dažďov zmiernime vyhrievanie na 26 - 28 ° C a veľa rosí.

 

Špeciálne teráriu UV (UVA, UVB) žiarivky nie sú u pytónov kráľovských potreba, ale nie je to naškodu, ak nemáme v teráriu dostatok svetla (použitie výhrevného kameňa) môžeme ho vybaviť obyčajnú "kuchynskú" trubicové alebo plnospektrální žiarivkou.

Svetlo by mali tieto pytóna mať asi 13 hodín, v období, keď im znižujeme teplotu cca 11 hodín.

 

Potrava:

V zajatí tieto pytóny ochotne prijímajú rôzne hlodavce (napr. myši, škrečky, menšie potkany). Môžu odmietať potravu, čím sú tieto pytóny veľa známe, vydrží hladovať aj niekoľko mesiacov. Príčinou môže byť ich sezónny príjem potravy (v prírode v období sucha pytóny niekedy zostávajú v úkrytý trvalo a nežerú. Príčinou nežravosti je aj nevhodné ubytovanie a teplotné podmienky, zlá vlhkosť (moc alebo málo) vnútorné aj vonkajšie parazity, zranenia a tiež v neposlednom rade stres.

Ak pytón kráľovský odmieta potravu, najmä mimo zimných mesiacov, kedy je to relatívne normálne, skúšame najskôr zistiť, či máme správne stanovené podmienky chovu zo všetkých hľadísk, prezrieme hada, či nemá vonkajšie parazity alebo zranenia papuľe (hniloba tlamy) a či nie je stresovaný ( absencia úkrytu, terárium na príliš frekventovanom mieste apod). Tiež môžeme skúšať ponúkať rôzne druhy hlodavcov (niekedy si tieto pytóny veľa vyberajú). Ak pytón začne strácať na váhe a viditeľne sa zhoršuje jeho forma, neotálajte a navštívte kvalifikovaného veterinára.

 

Malé pytóna sa kŕmi cca 1x týždenne až dvoma kusmy koristi. Odrastené a dospelé jedince kŕmime po 14 dňoch.

 

Rozmnožovanie:

Pytóny kráľovský sú oviparní (vajcorodi = kladú vajcia). Gravidita samíc trvá asi 3 - 4 mesiace, v tejto dobe pozorujeme samičku, že sa občas prevracia na chrbát (aby nám ukazovala brucho), aj keď moja samica mala aj falošnú graviditu - líhala si týždeň na chrbát, ale vajcia nemala. 24-34 dní po postovulačnom vyzliekaní samica nakladie veľké vajcia (udáva sa aj 13 ks), okolo ktorých sa spravidla stočí a vie si ich aj brániť. V období po tomto vyzliekaní sa neodporúča kŕmiť.

 

Mláďatá sa rodia spravidla po dvoch mesiacoch a po cca 3 týždňoch sa vyzliekajú a prijímajú prvú potravu, väčšinou holíčatá.

 

Rozmnožovanie a úspešné odchovanie pytónov kráľovských v zajatí je zložitá záležitosť pre skúsených teraristov. Vhodný je chov viac samcov z hľadiska stimulácie na párenie.

 

ukážka falošnej gravidity:

 

pitie:

 

zakalenie pred zvliekaním:

 

 

 

 

ukážka obrannej techniky zvíjanie do gule:

  

 

 

kŕmenie: