Pyton Tygrovitý - Python molurus molurus Pyton Tygrovitý

Trieda: Reptilia
Rád: Squamata
Podrád: Serpentes
Čelaď: Boidae
Podčelaď: Pythoninae
Rod: Python
Popis:Dosahuje dĺžky 3,5-5 m. Rekordný exemplár pochádzajúce z Cooch-Behar v západnom Bengálsku Merial 5,85 m. Telo jr mohutné svalnaté. Sfarbenie je na chrbte krémovo hnedej, po cele dĺžke chrbta má hnedé škvrny. Boky maju väčšinou striebornú farbu + nepravidelné hnedé škvrny väčšinou. Je svetlejší než známejší Pytón tmavý (Python m. bivittatus). Má aj menej zreteľnú kresbu.Všetky krajty rodu Python majú tepločivné receptory. Od pytona tmavého sa najlepšie pozná podľa šupín pod okom ... viď obrázok.

Rozšířenie:
Obýva prevažne Indiu, potom Nepál, Východný Pakistan. Môžeme ho nájsť v blízkosti riek alebo na suchších miestach napr. na poliach, kde sa vyskytujú hlodavce. Dobre šplhá aj pláva. V suchších oblastiach, ktoré preferuje sa cez deň schovávajú v podzemných dierach, ktoré vyhrabávajú iné zvieratá.
Chov, odchov a krmenie:Neni bežne chovaný. Je zaradený do CITES I čistá forma sa zháňa veľmi ťažko, pretože v predchádzajúcich dobách došlo k nežiaducemu kríženiu medzi PMM a PMB, navyše bývajú agresívnejší než pytóny tmavé. Ale postupom času zvyknú aj na ľudí. Jeho chov sa odporúča skúsenejším chovateľom. Aj kvoli jeho veľkosti je nutné ho zaregistrovať ako nebezpečné zviera na veterinárnu správu.
Pre jeho chov je najvhodnejšie terárium o min. rozmeroch 2x1x1m ale, čím väčšie tým lepšie. Odporúčal by som pre dospelé jedince teraria o veľkosti 2,5x1,5x1-1,5m. Terárium sa vyhrieva cez deň na teplotu okolo 25 až 30 ° C s možnosťou vyhriatia na 35 ° C. Pred nocou necháme teplotu klesnúť na 20 až 25 ° C. Vlhkosť by sa mala držať v rozmedzí 50 - 60% (Normálna izbová) v čase vyzliekania je lepšie ju zvýšiť na hranicu 80%. V teráriu je potrebná misa s vodou najlepšie taká, aby sa do ňej vošieľ celý. Ďalej je dobré dať do teréria pevný konár aby mal po čom had šplhať. Na zem môžeme použiť: novinový papier, lignocel, drvenú kôru atď.
Kŕmime ho podľa veľkosti ... mláďatami potkanov, potkanami, morčatami, králíkmi a iními.
Pári sa od novembra do marca. Počet vajíčok nepresahuje 40ks. Ku kladeniu dochádza od februára do júna mláďatá sa neskôr liahnu od apríla do augusta. Inkubácia trvá okolo 60dní. Pri teplote 30 ° C. Pri vhodných podmienkach môžeme vajíčka nechať u matky v teráriu, ale je lepšie ich vyložiť do inkubátora, aby si oddýchla matka a nabrala nové sily. Pohlavná dospelosť nastáva okolo 3 roka života.
