Pytón molurus bivittatus
PYTON MOLURUS BIVITTATUS - Pyton tmavý
obr. 1
Títo hady pochádzajú z juhovýchodnej Ázie aj niekoľkých oblastí Indonézie. Dorastajú veľkosti šesť metrov, zriedkavo aj viac. Sfarbenie je ceľkovo oveľa tmavšie, než sfarbenie Pytóna Tygrovitého: na žltohnedom podklade sú hnedé škvrny. Podobne ako u ostatných plazov je ich koža po vyzlieknutí nádherne lesklá. (Obr. 1)
obr. 2
obr. 3
obr. 4
obr. 5
obr. 6
obr. 7
Patria do čeľade Veľhadovité (Boidae), podčeľaď Pytónovité (Pythonidae). Podobne jako u Boa constrictor, majú zachované niektoré primitívne znaky - najnápadnejšie sa javia kostrové zvyšky panvice končatín - viditeľné pazúriky po stranách kloaky. (Obr. 2)
obr. 8
obr. 9
obr. 10
Sú to nočné hady, so zvislou zreničkou oka. (Obr. 3) Na hlave majú špeciálne bunky - termoreceptory, ktorými môžu rozlíšiť rozdiely v teplote a v hodnote 0,2 - 0.025 ° C! (Obr. 4) takto môžu v prírode ľahko vyhľadávať potravu, ak sa sklada z teplokrvných živočíchov.
obr. 11
obr. 12
obr. 13
V zajatí sa tieto hady chovajú vo väčšom teráriu s rozmermi minimálne 2,0 x 1,0 x 1,0 m. Dorastajú do veľkosti asi 3 až 5 metrov. Pri ich veľkosti musíme dbať na to aby všetko v teráriu bolo pevne a riadne pospájané. Veľký plaz má veľkú silu takže môže nám terárium počas jednej noci úplne zdemolovať! Pri tom si môže privodiť aj úraz. Teplomery volíme buď s čidlom, ktoré vhodne do terária umiestnime alebo samotný teplomer ktory je potom mimo terárium (obr 5), alebo nalepovacie (obr. 6). Musíme dať pozor aj na úzke medzery v teráriu. Pri dĺžke zhruba 3 m sú pohlavné dospelí. Samce môžu byť aj menší. Vek tu prakticky nerozhoduje, pohlavnej dospelosti môžu pri častom kŕmení dosiahnuť už do dvoch rokov veku! Z tohto dôvodu existuje u týchto pytónov veľa farebných mutácií. Tieto možno uskutočniť v kratšom časovom období – Než ako u spomínaných Boa constrictor, u ktorých je táto doba väčšinou minimálne dvakrát dlhšia. Najznámejšie farebná mutácie sú - Albín. (Obr. 7) je vzácnejší JE tzv.grün (obr. 8). K tejto mutácií existujú aj ojedinelé mutácie - Grün-Albín. Tu sa už jedná o PMB - Albina, avšak s kresbou Grüne! (Obr. 10. Na obr 12 môžeme potom porovnať dospelé jedince. Tato sú jedinci, u ktorých je zvýraznená (či naopak potlačená) určitá farba. (Obr. 13). Z mnohých mutácií PMB existujú aj: Labyrint, Calico existuje mnoho ďalších. samozrejme tieto jedince s úodlišné vyfarbením či odlišné kresbou. Sú mnohokrát vysoko cenení. Terárium by malo byť vykurované na 28 až 32 ° C, v noci asi na 25 ° C. Dôležité je umiestniť do terária výhrevnú podložku - alebo väčšie konáre (obr. 14), na ktorých sa hadi radi vyhrievajú. Ak sa chcú ochladiť, môžu si zaliezť potom na ine chladnejšie miesto v teráriu. Pytóny sa veľmi radi kúpu preto je veľmi vhodné umiestniť do terária väčšiu nádrž v ktorej sa môže kúpať. Veľkosť nádoby by mala zodpovedať veľkosti hada preto zvolíme radšej veľkú nádrž aby nám ju časom neprerástol. (Obr. 15).
obr. 14
obr. 15
Teplotu na,, zimovanie "znižujeme (na 25 až 22 ° C cez deň, na noc asi 20 ° C), väčšinou na jeseň. Dobu osvetlenia skrátime na 10 hodín denne, alebo ho vypneme úplne. Od polovice decembra postupne zvyšujeme teplotu zase osvetľujeme aspoň 12 hodín denne. Párenie prebieha väčšinou v januári vo februári. (Obr. 16 - snaha o párenie.) Zhruba po 3 mesiacoch po párení nakladie samica vajíčka v počte 20 až 60 kusov. Vzorne sa o ne stará, čo je u hadov dosť zriedkavé. Ihneď po znáške ich obtočí svojim teľom a vajíčka zahrieva na potrebnú teplotu. V tomto období je nutné v teráriu udržiavať vysokú vlhkosť, tak, aby vajíčka nezačali plesnivieť. Ideálne je totiž , aby vlhkosť pôsobila hlavne zo spodu znášky, aby vajíčka neboli v priamom kontakte s vlhkím materiálom - najmä s hoblinami, ak sú vlhké, vylučujú živicu tá pôsobí veľmi negatívne na vajíčka. Preto sa pod vajíčka dávaju vlhké hobliny (Obr. 17). Ak je v teráriu vlhkosť nedostatočná, zistíme čoskoro, že sa vajíčka začínajú prepadať. Pokiaľ ani teraz vlhkosť nezvýšime, vajíčka vyschnú zárodok v nich uhynie. V prípade, že vajcia začnú plesnivieť, je najlepšie ho postriekať roztokom hypermangánu vo farbe slabo ružovej až ružovej. Alebo po porade s veterinárom môžeme použiť postrek aj na antimykotikum. Inak však na vajíčka vodu priamo nikdy nestriekame. Ak zárodok predsa len uhynie a vajcia začnú kaziť - je najlepšie ich odstrániť. Úkon prevádzame opatrne, aby sme nepoškodili okolité vajcia. Najlepšie je vajcia odstrihnúť tak, že prilepené zvyšky na okolitých vajíčkach tam ponecháme. Odtrhávať ho je riskantné.
obr. 16
obr. 17