OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Choroby a ťažkosti rastu

CHoroby a ťažkosti rastu:

   Tak ako každý iný živý tvor, aj pyto n môže ochorieť.  Za množstvom rôznych ochorení však možno často pozorovať nedostatočnú alebo nesprávnu starostlivosť samotného teraristu.  Vymenujte aspoň niekoľko z tých najtypickejších:
Subkutánne parazity (mites) - najčastejšie k nim pyton príde od koristi s pochybným pôvodom, napr. odchytu voľne žijúcich zvierat, ale i zvidieckych statkov. Ľahko sa tiež môže stať, že si pytona ako nový prírastok do rodiny s týmito parazitmi už prinesiete.  Ak už máte iné hady, ľahko a veľmi ľahko si môžete zamoriť celý chov!  Z tohto dôvodu by ste pytona mali držať po určitú (najmenej dva mesiace) dobu v karanténe, ktorá predstavuje predovšetkým dôsledné oddelenie od existujúceho chovu pokiaľ možno aj v inej miestnosti s dôsledným oddeľovacími manipulácia s ňou a inými plazy.
 Je to naozaj mimoriadne úporná záležitosť, ktorá postihla aj mne, keď som použil potkany z neprevereného chovu. Zvíťazil som nad ňou viacnásobnej kombinácií výmeny substrátu za papierové utierky, mechanickým vyberaním parazitov z oblasti spodnej čeľuste a okolo očí, kde sú šupiny najhlbšej, kúpele pytona v Orthosanu, postrekom 1% Arpalitom terária aj pytona a nakoniec preventívna dezinfekcia substrátu Hypermanganem.  Divím sa najviac tomu, že to pytony všetko prežili, aj keď sa zle zvliekali zrejme kvôli suchu a aplikácii Arpalitu.  S parazitmi sme bojovali dva mesiace, pretože bolo potrebné dôsledne pretnúť generačný cyklus vývoja vajíčok, ktorá parazity nákladu do substrátu.  Podrobnosti o boji možno nájsť v listárni. 
 Nedostatočná preventívna dezinfekcia - koncentrácia hypermanganu v substráte. Na celú dávku vody, potrebnú na rozpustenie tablety Lignocelu, použijem asi tak tri / štyri zrnká hypermanganu - ide teda o veľmi slabý, ružové sfarbený roztok. Ak vezmeme do úvahy zanedbateľné množstvo Lignocelu, ktorý had pozre pri kŕmení, je jasné, že mu to nemôže uškodiť.  Vodu pije čistú z misky práve na rozdiel od hmyzu, ktorý sa v substráte pokúsi usídliť - pitie z misky je totiž spojené s rizikom utopené, ktoré hmyz len nerád riskuje.  Ďalšie vlhčenie je potom už pochopiteľne čistou vodou.  Koncentrácia tak zostáva stabilný, bráni predovšetkým vzniku plesní a húb a pre parazitický hmyz sa takto ošetrený podklad stáva neobyvaťelným.
 Nedostatok vitamínov - aj napriek tomu, že som sa zmienil, že plazy si všetky živiny syntetizujú z potravy, zostáva celá jedna séria látok, ktoré síce nie sú životne dôležité, ale na zdravie hada majú významný vplyv.  O správnom dávkovaní vitamínov a dôležitosť týchto látok pre konkrétny prípad si prečítajte článok od špecialistu na plazy MVDr. Vopršálka.

Zle zvlečená kože - ktorá má za následok zápaly, hnisavé plochy.  Bude-li v teráriu príliš sucho, spoľahlivo k zlému zvlečení dôjde. Preto je potrebné v období zvliekania vlhkosť zvýšiť.  Vlhkosť v teráriu - sa udržiava na mierne zvýšenej úrovni, ako je v okolitom prostredí.  Za optimálne možno považovať (pre pytony) vlhkosť kolísajúcou okolo 50 - 60% s výnimkou obdobia okolo zvliekanie, keď ju dočasne možno zvýšiť až na 80%.
 Vysoká vlhkosť v teráriu však musí byť len prechodným javom. Pytony totiž trpí pomerne často respiračnými chorobami, ktoré môžu pri zanedbaní prerásť až v tzv. hnilobu papule (stomatitída ulcerosa), čo je pre nich veľmi vážna a väčšinou smrteľná choroba.  Ak sa nepodarí zastaviť problémy už v začiatkoch ochorenia bežnými dezinfekčnými prostriedkami, ako sú Septonex, iódové tinktúra, hypermangan, Trypaflavin apod, je potrebné aplikovať antibiotiká.  Respiračné choroby môžu vzniknúť samozrejme aj samotným nachladnutím, bakteriálnymi alebo rôznymi virovými alebo plesňovými infekciami.  Trvale vysoká vlhkosť spolu s vysokou teplotou v terária, ktorá vznik a vývoj baktérií a plesní podporuje a ktorú niektorí teraristé udržiavajú práve preto, aby sa ich zviera tohto ochorenia vyhlo, sú však priamo rizikovým faktorom pre výskyt tejto vážnej choroby.  Preto by v budúcom veľkom teráriu už vysoká vlhkosť byť trvalo nemala.  Pyton vyrastie a dospeje a pretože je sezónnym živočích, bude mať aj obdobie "zimného spánku" alebo "suchá". Zvýšenie vlhkosti potom bude len krátkodobé pre potreby zvliekania kože.